finanse

Inwestycja w fotowoltaikę stanowi istotną pozycję w domowym budżecie. Planując ją, warto zwrócić się do doświadczonej firmy, kompleksowo zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Tak, by montaż przebiegł szybko, sprawnie i bezboleśnie dla naszego portfela.

Jednym ze sposobów zakupu instalacji jest pozyskanie kredytu. Najlepiej, gdy tematem kompleksowo zajmuje się firma fotowoltaiczna. Podmioty współpracujące z największymi polskimi bankami działający w branży OZE, oferują bardzo atrakcyjne warunki finansowania. Wszystko odbywa się na jasnych i klarownych zasadach, bez ukrytych kosztów.

Proces finansowania jest przystępny dla Klienta. Doradca w trakcie spotkania wypełnia z Klientem niezbędne zgłoszenie kredytowe, a w razie konieczności pomaga mu przygotować dla banku odpowiednie dokumenty potwierdzające jego dochód. W kolejnym etapie sprawę przejmuje Specjalista ds. Finansowania, który po wybraniu optymalnej oferty dla Klienta wnioskuje o kredyt do jednego z czterech banków, z którym firma współpracuje. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji pozostaje tylko podpisanie umowy kredytowej. – mówi Maciej Humeniuk, Kierownik Operacyjny Vosti.

Kredyty na PV coraz bardziej popularne

Średnia wartość instalacji w Vosti to około 25 tys. zł, zaś średnia wartość kredytowania to ok. 17-18 tys. zł. Bardzo liczna grupa klientów – ponad ⅔ – kupuje instalację fotowoltaiczną korzystając z dofinansowania banku.

Obecnie około 60-70% klientów korzysta z finansowania zewnętrznego. Ponad 30% finansuje inwestycję w całości ze środków pochodzących z banku. Nadal jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, bo miesięczna rata jest często niższa niż rachunek za prąd.  Inwestycja zwraca się po ok. 6-8 latach, a jej żywotność określana jest na 25-30 lat. Należy pamiętać również o stale rosnących cenach energii, a co za tym idzie wyższych rachunkach za prąd, które trafiają do Polaków. Tylko w 2020 roku pozyskaliśmy ponad 70 milionów złotych finansowania w formie kredytu dla naszych klientów. Przekłada się to na ponad 2000 umów kredytowych zawartych przez Klientów z bankami.  – mówi Kierownik Operacyjny Vosti.

Na przykładzie Pana Kazimierza, który zamontował w swoim domu instalację fotowoltaiczną korzystając częściowo z kredytu, pokazujemy, jak finansowanie może wyglądać w praktyce. Zużycie energii w jego domu wynosi około 200 kWh/miesiąc, a do skrzynki trafiały miesięcznie rachunki za prąd w wysokości ok. 120 zł. Miałem odłożone siedem tysięcy złotych, pozostałą część opłaciłem korzystając z kredytu. Rata wynosi tyle co rachunek za prąd, a po 10 latach nie będę musiał martwić się opłatami – mówi Pan Kazimierz.

Kluczowa jest współpraca

W całym procesie kluczowa jest współpraca doradcy techniczno-handlowego oraz osoby zajmującej się finansowaniem. Stanowisko specjalisty ds. finansowania jest często pomijane w firmach. Bardzo często o kredyt wnioskuje doradca już w trakcie spotkania. W tak prowadzonym procesie mogą pojawiać się błędy związane z przekazywanymi danymi. W Vosti rolą doradcy, jest sporządzenie niezbędnego wniosku o kredyt, wybranie preferowanego przez klienta banku, oraz jeśli to konieczne – pozyskanie od niego dokumentacji potwierdzającej uzyskiwane dochody. Dalsza część jest już po stronie wyspecjalizowanego pracownika zajmującego się finansowaniem. To on odpowiada za proces wprowadzenia wniosku do systemu banku oraz pozyskanie decyzji kredytowej. W razie potrzeby doradzi również, jaka opcja finansowania będzie dla niego najbardziej korzystna. W ten sposób działamy na rzecz zadowolenia Klienta. – podsumowuje ekspert Vosti.

Dodaj komentarz