zadłużenie

Wyłudzenia kredytowe to, niestety, dość powszechne przestępstwo. Z jego skutkami można zmagać się przez długie lata. By ustrzec się przed oszustwem, należy zachowywać środki ostrożności, takie jak np. dwuetapowe logowanie do konta bankowego.

Ofiarą oszustwa kredytowego w Polsce pada co roku kilka tysięcy osób. Przestępcy wykradają dane zarówno online, jak i w świecie realnym, np. kradnąc portfele z dowodami osobistymi. Następnie za pomocą skradzionych danych zaciągają kredyt lub pożyczkę. Pierwsza opcja nie jest prosta do zrealizowania. Przy udzielaniu kredytu banki potrzebują zaświadczenia o zarobkach oraz potwierdzenia tożsamości kredytobiorcy. Pożyczki tzw. chwilówki, są już łatwiejsze do zaciągnięcia. Często wystarczy sam dowód osobisty.

Jak ochronić się przed oszustwem?

Przede wszystkim należy pilnować dokumentów, a szczególnie dowodu osobistego. Jego zagubienie powinno być jednoznacznym sygnałem do zastrzeżenia dokumentu. Warto też ze szczególną ostrożnością zachowywać się w miejscach publicznych, zatłoczonych. To właśnie one są doskonałą okazją dla złodziei, którzy mogą wykraść portfel z dokumentami.

Również w internecie należy zachować ostrożność. Pomoże w tym dwuetapowe logowanie do banku czy unikanie podejrzanych stron, które wymagają podania danych osobowych. Jeśli istnieje podejrzenie, że ktoś zaciągnął zobowiązanie w naszym imieniu, można skorzystać z usług biura informacji gospodarczej.

Co ze spłatą zadłużenia?

Jeśli środki ostrożności zawiodą i oszustwo kredytowe stanie się faktem, należy podjąć odpowiednie kroki. Koniecznym jest skontaktowanie się z bankiem i wyjaśnienie całej sytuacji. Należy też zgłosić na policję zawiadomienie o przestępstwie. Raty, spłacone przez osobę pokrzywdzoną, powinny zostać jej zwrócone po zakończeniu postępowania sądowego.

Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy jego dane osobowe zostaną wykradzione, a na koncie pojawi się zadłużenie. Należy jednak pamiętać o właściwych krokach, jakie trzeba podjąć w takiej sytuacji. Już samo zastrzeżenie dowodu może działać na korzyść poszkodowanego w sytuacji ewentualnego przestępstwa finansowego – mówi  Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Pomyłka czy wyłudzenie?

Może zdarzyć się też tak, że wyłudzenia dokona kredytobiorca. Niekoniecznie świadomie. Zdarzają się pomyłki w wypełnianiu wniosków kredytowych, co bank może uznać za próbę wyłudzenia i oszustwo, które ma pomóc kredytobiorcy w uzyskaniu świadczenia. By uniknąć nieprzyjemnej sytuacji warto kilkakrotnie sprawdzić poprawność uzupełnionego wniosku. Można też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże nie tylko dobrać odpowiednie finansowanie, ale również bezpiecznie przejść przez wszystkie formalności.

Dodaj komentarz