Coraz więcej osób myśli nad zmianą branży, a także zapisuje się na dodatkowe szkolenia, które pozwolą nabyć nowe umiejętności. Swoje kompetencje zawodowe rozwija aż 80% Polaków w wieku 25-64 lata. Na chęć przebranżowienia się niewątpliwie wpływ miała pandemia – pracownicy szukają zatrudnienia w branżach, które z lockdownu wychodzą obronną ręką. Jedną z nich jest rynek IT, na którym specjaliści są nieustannie poszukiwani.
Polacy coraz częściej myślą o podniesieniu swoich kwalifikacji lub zmianie zawodu. Dla wielu osób niezmiennie atrakcyjna pozostaje branża IT, która cieszy się dużą popularnością ze względu na chłonny rynek, który ciągle potrzebuje kolejnych specjalistów – mówi Elżbieta Kozłowska, odpowiedzialna za projekt Akademii Fellowmind w Polsce. Jak więc wygląda przebranżowienie na rynku IT i czy jest dla każdego?
Największe obawy
Jak pokazują badania, aż 65% respondentów jest gotowych do przekwalifikowania się. Co jednak ciekawe – gotowość do przebranżowienia się nie idzie w parze ze zmianą swojego wyobrażenia na temat potencjalnej pensji. 45% badanych jest gotowych przyjąć stanowisko poniżej swoich kwalifikacji, jednak jedynie 29% byłoby skłonnych obniżyć swoje oczekiwania finansowe.
Myśląc o przebranżowieniu, najczęściej przychodzi nam do głowy wizja rozpoczynania swojej kariery od początku oraz konieczność nabywania niezbędnego doświadczenia zawodowego od zera. Znalezienie miejsca, które nie tylko nie będzie wymagało doświadczenia w branży, ale również pozwoli na rozwijanie dotychczasowych umiejętności, jest możliwe – w Akademii Fellowmind zadbamy o uzupełnienie wiedzy IT, kluczowe jest dla nas doświadczenie w logistyce, produkcji, finansach czy księgowości – mówi Tomasz Kozłowski, Bonair/Fellowmind.
Zdecydowana większość pracowników jest otwarta na nowe oferty pracy. Nieustannie również największą wartością dla pracowników jest wynagrodzenie, bezpieczne zatrudnienie oraz stabilna pozycja firmy, mimo aktualnych zmian na rynku.
Jesteśmy gotowi na zmianę
Zmiana zawodu na pracę w nowych technologiach wydaje się być niezwykle odległa – wiele osób próbuje samodzielnie uczyć się programowania lub nabyć inne, niezbędne w tej branży umiejętności. Wśród osób młodych (18-29 lat) najpopularniejsze są kursy IT. Jak się jednak okazuje, takie szkolenia nie są konieczne, aby rozpocząć pracę w tej branży.
Pracuję w firmie technologicznej, a co ciekawe, moje wykształcenie nie jest związane z nowymi technologiami czy informatyką. Dla firmy niezwykle cenna okazała się moja znajomość branży finansowej, a nie umiejętności programistyczne. Wszystko co konieczne z zakresu wiedzy IT, zostało mi przekazane na etapie wdrożenia. Teraz mogę robić to, w czym jestem najlepszy i do tego nabywać kolejne umiejętności – mówi Damian Pastuszak, ambasador Akademii Fellowmind w Polsce.
Do Akademii Fellowmind poszukiwane są osoby, które posiadają doświadczenie w procesach produkcyjnych i logistycznych oraz w finansach i księgowości. Nie trzeba mieć doświadczenia w IT czy nowych technologiach, aby zatrudnić się w firmie będącej liderem aplikacji biznesowych Microsoft w Polsce. Oznacza to, że żaden specjalista nie rozpoczyna swojej kariery od początku – stanowisko oraz dalszy rozwój ustalany jest w zależności od dotychczasowego doświadczenia każdego kandydata.