bot pracowniczy

Emplocity, spółka zajmująca się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz zamierzająca w najbliższym czasie przeprowadzić ofertę akcji na platformie CrowdConnect.pl, rozpoczęła wspólnie z kancelarią Lex Secure – świadczącą usługi prawne za pośrednictwem infolinii 24h – realizację projektu stworzenia LexBota – bota prawniczego, który w sposób zautomatyzowany wesprze prawników w udzielaniu opinii prawnych dla klientów i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Konwersacyjna sztuczna inteligencja ma być odpowiedzią na wyzwania rynku usług prawnych i zapewnić pewny, szybki oraz dogodny cenowo dostęp do porad prawnych.

LexBot umożliwi firmom uruchomienie systemu szybkich porad prawnych dla swoich klientów, członków bądź pracowników. Celem Emplocity i Lex Secure jest stworzenie narzędzia, które będzie przyjazne dla użytkownika, a jednocześnie łatwe do wdrożenia w organizacji. W założeniach twórców, LexBot będzie wykorzystywał tzw. architekturę głębokich sieci neuronowych z uczeniem wielozadaniowym, aby w sposób zautomatyzowany generować odpowiedzi na zapytania prawne użytkowników i odpowiadać na nie pod nadzorem eksperta (prawnika) – wszystko w ramach łatwego i intuicyjnego interfejsu konwersacyjnego, przypominającego dialog z drugim człowiekiem.

Szybkość, pewność i cena to kluczowe aspekty obsługi prawnej

Obecnie rynek porad prawnych funkcjonuje w sposób manualny. Obsługa klientów odbywa się ręcznie – bez wsparcia ze strony systemów automatyzujących pracę, nie mówiąc o zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji. Praca prawnika udzielającego porad prawnych czy przygotowującego pisma procesowe jest w dużej mierze powtarzalna i pracochłonna. W kontakcie bezpośrednim prawnik jest w stanie w danej chwili obsłużyć tylko jednego klienta – jego zdolność do świadczenia usług jest ograniczona liczbą godzin pracy, które jest w stanie poświęcić na pracę nad dokumentacją. W efekcie, po zgłoszeniu się do tradycyjnej kancelarii prawnej przygotowanie odpowiedzi prawnej (opinii) trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Tymczasem, jak wykazują badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Radców Prawnych w Warszawie[1], klient biznesowy oczekuje szybkiej reakcji w postaci odpowiedzi tu i teraz, najpóźniej następnego dnia. Rośnie też znaczenie ceny. Blisko 35% klientów twierdzi, że bariery finansowe zniechęcają ich do skorzystania z usług prawników.

Na polskim rynku odnotowuje się rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w zakresie obsługi dużej liczby pytań prawnych w krótkim czasie, głównie w kontekście departamentów prawnych dużych i średnich firm.

Naturalna synergia nowoczesnej technologii i tradycyjnych usług prawnych

Wśród społeczeństwa rośnie akceptacja dla rozwiązań bazujących na zautomatyzowanej komunikacji. Użytkownicy w coraz większym stopniu korzystają z interfejsów konwersacyjnych. Różnego rodzaju komunikatory tekstowe (Messenger, Slack, Microsoft Teams) stają się de facto standardem komunikacji międzyludzkiej, także w zastosowaniach biznesowych. Użytkownicy oczekują, że interfejs komunikacji będzie miał formę konwersacyjną. Stąd coraz szersze zastosowanie i rozwój inteligentnych chatbotów, pozwalających na automatyczne przetwarzanie języka naturalnego (Neuro-linguistic programming – NLP) i wykorzystujących algorytmy szeroko pojętej klasy głębokich sieci neuronowych.

Dodaj komentarz