fotowoltaika

Są ekonomiczne, ergonomiczne, ekologiczne i energooszczędne – domy ze stali. Ich budowa cieszy się rosnącą popularnością. Ma na to wpływ nie tylko atrakcyjna cena, szybki czas realizacji, ale także ich funkcjonalność oraz walory użytkowe. Dodatkowo w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, mimo nieco wyższej początkowej inwestycji, budowa w oparciu o konstrukcje stalowe zapewnia duże oszczędności i co ważne – sprzyja środowisku.

Domy stalowe powstają na bazie lekkiego szkieletu wykonanego z profili stalowych – giętych na zimno i ocynkowanych w celu zabezpieczenia konstrukcji przed korozją. Domy prefabrykowane w Polsce powstają stosunkowo od niedawna. Dlatego wielu inwestorów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej technologii albo ma obawy co do jej praktycznego zastosowania, by wybrać ją jako metodę budowy własnego domu.

Stal + fotowoltaika = energooszczędność

Zastosowana do konstrukcji stal to materiał, który jest w pełni odzyskiwany i nadaje się do kolejnego wykorzystania. Stal jest zdecydowanie bardziej wytrzymała. Taka redukcja masy ma pozytywny wpływ na wagę konstrukcji, jej transport oraz montaż poszczególnych elementów.

– Energooszczędność jest jedną z istotnych cech domów stalowych. Ponieważ stal dość szybko się wychładza, konstrukcja budynku musi mieć dwuwarstwową izolację termiczną. To z kolei sprawia, że domy szkieletowe ze stali są energooszczędne (NF40), a nawet pasywne (NF15). A jeżeli w takim domu zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne, które będą wytwarzać prąd z promieni słonecznych, to w ciągu kilku lat od zakończenia inwestycji możemy liczyć nie tylko na jej zwrot, ale też na spore oszczędności – mówi Marek Faszczewski, przedstawiciel marki Stalovers, która specjalizuje się w budownictwie stalowym.

Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca, a nadwyżki energii mogą zostać odebrane z sieci. Odzyskanie nadwyżki jest szczególnie opłacalne w okresie zimowym.

Dom jeszcze bardziej eko

Instalacja fotowoltaiczna jest idealnym uzupełnieniem zamontowania pompy ciepła. Taki zestaw zapewni bardzo tanią i komfortową eksploatację budynku, a w domu z konstrukcji stalowej sprawdzi się idealnie.

Pompa ciepła w zależności od typu pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Rozwiązanie to pozwala na całkowite wyeliminowanie użycia konwencjonalnych kotłów grzewczych. Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązujących w poszczególnych województwach ustaw antysmogowych, określających rodzaj możliwych do zastosowania urządzeń grzewczych oraz dopuszczalnych paliw.

Kolejnym systemem, w jaki możemy wyposażyć dom stalowy, który w swoim założeniu ma być ekonomiczny, a także ekologiczny, jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może być ona odwodniająca – gdzie ścieki służą do celów gospodarczych, np. podlewania ogródka, lub biologiczna – kultury bakterii oczyszczają ścieki do dalszego użytku.

Stosowanie stalowych elementów wymaga użycia najnowszych materiałów ocieplających oraz technologii grzewczych. Jednym słowem konstrukcje stalowe dają ogromne możliwości projektowania, rozbudowy oraz wykończenia. To właśnie dlatego ta metoda staje się coraz bardziej popularna wśród inwestorów, którym zależy na nowoczesnym designie i szybkim czasie realizacji.

Dodaj komentarz